AMULETY I MUAYTHAI

Amulety i Muaythai

Jeżeli ktoś zna Muaythai, to słyszał również o amuletach. Ta prastara sztuka walki jest ściśle połączona z przesądami i rytuałami. Tajscy bokserzy bardzo często noszą amulety, które mają zapewnić im wsparcie i zaufanie do walki fair play.

W Tajlandii amulety to Krueng Rang Kong Klang. Ta nazwa odnosi się do dowolnego przedmiotu, który daje wojownikowi siłę, przynosi szczęście i chroni przed niebezpieczeństwem. Krueng Rang Kong Klang może być dowolną rzeczą pobłogosławioną przez mnicha lub osobę szanowaną przez boksera. Mogą to być również ich nauczyciele lub rodzice.

Najczęściej spotykanymi amuletami w świecie Muaythai są:

Mongkon
To najważniejszy amulet dla tajskich bokserów. Słowo Mong Kong jest używane do opisania rzeczy lub sytuacji, która niesie dobry początek i stanowi dobrobyt. W Muaythai Mongkon jest rodzajem opaski noszonej na głowie, w celu ochrony właściciela przed niebezpieczeństwem, zapewnie szczęście i sukcesy. Należy zauważyć, że obecnie Mongkon stał się najważniejszym atrybutem dla zawodników, bez którego tajski bokser nie wchodzi na ring.

Prajioud
Prajioud to bandaż z tkaniny, tradycyjnie czerwony i biały, noszony na ramieniu podczas zawodów. Podobnie jak Mongkon, cel noszenia Prajioud jest identyczny – ma przynieść bokserowi szczęście. Jedyna różnica między nimi polega na tym, że Prajioud można nosić podczas walki, a Mongkon zostaje zdjęty przez trenera przed samą walką.

Amulety Mongkon i Prajioud są najbardziej powszechne we współczesnym Muaythai. Niemniej fakt ich noszenia, to już indywidualna kwestia każdego z zawodników. Istnieją również inne rodzaje amuletów, które używane były w czasach starożytnych. To wtedy narodziło się przekonanie, że wojownik musi wyjść na bitwę, mając przy sobie amulet, który przyniesie mu szczęście i ochroni go przed niebezpieczeństwem. Wśród tych amuletów są takie, jak: Pa Yan (kawałek tkaniny z unikalnym mistycznym napisem) i Sua Yan (specjalna peleryna, w której wojownik czeka na walkę).