GŁÓWNE CECHY ZAWODNIKÓW MUAYTHAI

Główne cechy zawodników Muaythai

Sport sprawia, że ludzie są silni, zdrowi, aktywni i zadbani, ale co jeszcze kryje się za osobowością tych, którzy angażują się w tajski boks? Każda działalność, w tym również sport, zostawia określony ślad w charakterze sportowca. Z pewnością można zauważyć jak ludzie, którzy zaczynają uprawiać sport zmieniają się, szlifuje się ich charakter. Czym różni się Muaythai od innych sportów i jakie są efekty wprowadzenia go do swojego życia?

Filozofia
Muaythai to filozofia i swoista droga życia. Wartościami przyświecającymi tej sztuce walki są przyjaźń, szacunek, honor, tradycja i zasada fair play. Sportowcy, a zwłaszcza aktywni zawodnicy, mają unikalny pogląd na świat oraz specyficzne przekonania, nie tylko dotyczące bezpośrednio sportu (np. reżim, dieta itp.), ale także te dotyczące relacji międzyludzkich, w których szacunek i honor wysuwają się na pierwszy plan.

Pewność siebie i kontrola
Tajski boks rozwija siłę, szkoli nie tylko ciało, ale także kształtuje intelekt i cechy moralne zawodnika. Wszystko to sprawia, że człowiek staje się pewny siebie, uczy się kontrolować własne ciało, a co się z tym wiąże, dąży do panowania nad własnymi uczuciami i emocjami.

Stanowczość
"Wszystko, albo nic" jest zasadą, która leży u podstaw osiągnięć sportowych. Boks tajski nie jest wyjątkiem od tej reguły. Przychodząc na salę treningową każdy zawodnik wie, że jego zadaniem jest dać z siebie wszystko i tylko wtedy otrzyma adekwatny do działań wynik. Takie podejście rozwija się u osoby wymagającej względem siebie, a w konsekwencji także od innych.

Rozsądek i przytomny umysł
Być może ktoś będzie zaskoczony, ale tajski zawodnik absolutnie nie jest osobą agresywną. Wybuch agresji przeważnie pojawia się, gdy ta kumuluje się w nas przez długi czas, bez żadnej możliwości wydostania się na zewnątrz. Sportowcy, którzy zaangażowani są w Muaythai, uwalniają wszystkie swoje negatywne emocje podczas treningu, w trakcie intensywnych działań siłowych. Wtedy też negatywna energia odchodzi, stąd też tajscy bokserzy to z zasady bardzo mili i otwarci ludzie.