PARĘ FAKTÓW O MUAYTHAI

Parę faktów o Muaythai

Muaythai, czyli inaczej boks tajski, nazywany jest często „sportem wielkich charakterów”. Sztuka walki rodem z Tajlandii wywodzi się ze starożytnej sztuki wojennej Muay Boran. Muaythai jest również często nazywany „nauką ośmiu kończyn”, ponieważ zawodnicy używają pięści, łokci, kolan, goleni i stóp.

Sztuka walki Muaythai powstała ponad 2 tysiące lat temu, ale sport ten zyskał międzynarodową sławę dopiero w drugiej połowie XX wieku. Światowe zainteresowanie tą dyscypliną sportu spowodowały imponujące zwycięstwa bokserów z Tajlandii nad przedstawicielami innych sztuk walki.

W Tajlandii już małe dzieci angażują się w Muaythai. Wielu z nich już w wieku pięciu lat pojawia się na ringu. Dla Tajów jest to sposób na zarabianie pieniędzy, możliwość budowania lepszego życia. W kraju tym jest około 10 tysięcy profesjonalnych bokserów i ponad 120 tysięcy amatorów.

Tradycyjne modlitwy i taniec to cechy charakteryzujące tajski boks, bez nich walka się nie rozpocznie. Wai khru Ram Muay – to nazwa tańca, który zawodnicy wykonują przed walką, wyrażając w ten sposób szacunek dla nauczyciela oraz modląc się o bezpieczne przetrwanie pojedynku.

Tajski boks jest ściśle związany z wierzeniami religijnymi i tradycjami. Podczas wykonywania tańca i modlitwy każdy bokser ubiera Mongkon – opaskę na głowę, która składa się ze 108 skręconych nici. Liczba 108 jest święta w religii buddyjskiej. Również podczas walki zawodnicy noszą tradycyjny amulet w postaci bandaża na ramieniu – Prajioud. Tajscy bokserzy mają także swój kodeks honorowy. Sport ten zakłada i wyraża szacunek do przeciwnika. Wartościami przyświecającymi tej sztuce walki jest przyjaźń, szacunek, honor, tradycja i zasada fair play.