TRENING MUAYTHAI

Trening Muaythai

Muaythai wywodzi się z Tajlandii i jest tajskim sportem narodowym. Tajowie traktują swoją sztukę walki bardzo poważnie, stanowi ona dla nich swoistą religię. Dzieci zaczynają trenować już w wieku 5-6 lat, mieszkają wtedy w obozach treningowych. Treningi są takie same dla dzieci i dorosłych.

Treningi muaythai są niezwykle wyczerpujące, zazwyczaj trwają od 1,5 do 2 godzin. W Tajlandii przeciętny zawodnik trenuje 2 razy dziennie, stale podtrzymując taki rytm oraz występuje na ringu kilkanaście razy w ciągu roku, by po 16 latach mieć już na koncie ponad 100 walk! Dla Europejczyków to brzmi niewiarygodnie, ale rekordowe 100 lub nawet 200 walk dla zawodowego tajskiego boksera jest normą.

Oczywiście treningi dla amatorów są trochę łatwiejsze, w odróżnieniu od treningów dla tych, zajmujących się boksem zawodowo. Amatorzy muaythai ćwiczą dla siebie, dla podtrzymania zdrowego stylu życia. Zwykle takie treningi odbywają się w grupach, 2-3 razy w tygodniu i trwają około 90 minut. Obciążenia treningowe uzależnione są od poziomu zaawansowania każdego uczestnika.