MÓJ WYBÓR – MUAYTHAI

Maciej Skupiński_Mój wybór - MuaythaiPrzed rozpoczęciem treningów muaythai miałem doczynienia z innymi sportami i sportami walki. W dzieciństwie w szkole podstawowej trenowałem akrobatykę, karate w szkole średniej aby ostatecznie spotkać się z muaythai.

W akrobatyce osiągnąłem II klasę sportową i medale na WOM – ie (Warszawska Olimpiada Młodzieży), w karate 2 kyu i medale na MP ale gdy zobaczyłem muaythai w telewizji chciałem zostawić to wszystko i zacząć ćwiczyć tajski sport.

Kiedy za sprawą organizowanego w 2002 w Warszawie seminarium muaythai, zetknąłem się praktycznie z tym sportem – sprawa była jasna.

Wiedziałem że tylko muaythai zaspokoi moje oczekiwania aby jak najlepiej nauczyć się walczyć. Ludzie z otoczenia zwrócili uwagę że muaythai zaczęło ujarzmiać mój pyskaty, niepokorny i bitny charakter.

Owszem, podstawy walki wyniesione z dotychczasowego uprawiania sportu się przydały ale i tak nauczyć się typowej dla muaythai walki w klinczu było niezwykle trudno.

Kiedy zakupiłem bilet do Tajlandii aby wyjechać do Campu na treningi poczułem że marzenia zaczynają się spełniać.

Do tego potrzebny był drugi człowiek, trener, grupa i ciężka, sumienna praca.

Powtarzanie setki kopnięć stawało się nudne ale i konieczne.

Osiągnąć dobry poziom muaythai nie jest możliwe bez pomocy drugiego człowieka.

Trenując muaythtai przez 20 lat mogę zapewnić że to właśnie ciężki trening każdego dnia wyrobił we mnie odruch bezwarunkowy, który przeniósł się do życia prywatnego i zawodowego.

To odruch podjęcia walki, nie poddawania się, to jakby przyzwyczajenie że gdy napotykam przeciwności które nie pozwalają osiągnąć celu staram się je pokonać, rozwiązać problemy bo tak właśnie muaythai uczy żyć.

Z czasem nauczyłem się przygotowywać do walki (w codziennym życiu) wcześniej.

Muaythai jest sportem bardzo uduchowionym. Nieodłącznym elementem jest taniec waikru który jest oddaniem szacunku trenerowi jako nauczycielowi, może służyć jako rozgrzewka oraz element koncentracji.

Bez problemu zespoiłem swoją religijność z muaythai i z czystym sumieniem oznajmię że przez ten sport wielbię Boga.