REKOMENDACJA DLA TRENERÓW JAK PRACOWAĆ Z MŁODZIEŻĄ TRUDNĄ, AGRESYWNĄ, WYKLUCZONĄ, MAŁO ZMOTYWOWANĄ ITP.

Chiara Iacono Manno_RECCOMENDATION FOR TRAINER HOW TO WORK WITH YOUNG PEOPLE WHEN THEY ARE DIFFICULT, AGGRESSIVE, EXCLUDED, NOT MOTIVATED, ETC.Wybór trenera, niezależnie od sportu, o którym mówisz, oznacza wzięcie odpowiedzialności. Trener może w rzeczywistości stać się przewodnikiem i przykładem dla swoich uczniów, zwłaszcza jeżeli jest mowa o ludziach młodych. Dla chłopca trener może być punktem odniesienia i wsparciem w okresie dorastania i dobrze, jeśli trener zdaje sobie z tego sprawę i jest gotowy na tę rolę. Większą przebiegłością i uwagą należy wykazać się przy trenowaniu młodzieży, która ma trudny, lub nawet agresywny charakter, jest zagrożona wykluczeniem lub jest niezmotywowana. Za złożoną osobowością zawsze kryją się są różne trudności, a środowisko sportowe może być właściwym miejscem do pracy nad charakterem takiej osoby; dlatego dobrze, że trener zdaje sobie z tego sprawę i odpowiednio się tym zajmuje.

Muaythai nadaje się do pracy nad takimi zagadnieniami, szczególnie jeśli trener jest kompetentny i rozsądny w tym temacie. Na przykład agresywny nastolatek może odzwierciedlać przemoc i cierpienie, które się w nim akumulują, mógł pójść na treningi tego konkretnego sportu walki z celem zemsty. Od samego początku trener musi pracować z nastolatkiem nad najważniejszymi wartościami w muaythai, to jest: szacunek i dyscyplina. Musi mu także wyjaśnić, że ten sport nie nadaje się do bezpodstawnej przemocy i nie toleruje jej. Dlatego musi zaproponować mu różne sposoby pomocy psychologicznej i pedagogicznej.

Wysiłek treningowy pomaga nastolatkowi uwolnić się od gniewu, a przynajmniej uczy go, jak to zrobić w prawidłowy sposób. Uderzenie lub kopnięcie worka bokserskiego może pomóc nastolatkowi dać upust wszystkim swoim negatywnym emocjom. Wychodząc z sali, czuje się bardziej zrelaksowany niż przed wejściem.

Muaythai może pomóc agresywnemu nastolatkowi, ponieważ trener uczy go, by pracował nad samokontrolą, rozpoznając swoje emocje. Wykluczony, czy niezmotywowany nastolatek znajduje swoje miejsce w muaythai, jeśli nauczyciel zajmie się jego przyjęciem. Poczucie akceptacji nauczyciela i jego towarzyszy pomoże mu zaakceptować samego siebie i poczuć się mniej wykluczonym, ponieważ koniec końców jest częścią konkretnej grupy. W efekcie czuje większą motywację w tym, co robi i zdobywa poczucie własnej wartości. Wizja bycia rozpoznawanym przez innych motywuje młodych do większego zaangażowania się i do tego, by nie poddać się problemom. Trener musi również wejść w relację w sposób zgodny z nastolatkiem, uważanym za „trudnego”, zachęcić do go komunikowania się, pokazać, że może mu pomóc, chwalić go za dobre zachowanie i osiągnięcia.

Muaythai jest zatem sportem skierowanym do wszystkich, a nie tylko do spokojnych i zdyscyplinowanych dzieci. Jednak w obliczu trudnych przypadków od nauczyciela wymagane są konkretne umiejętności: zauważenie w odpowiednim momencie problemów, z jakimi boryka się młodzież, spore pokłady empatii, bycie autorytetem, restrykcyjne przestrzeganie zasad i wrażliwości w stosunku do drugiego człowieka.