Z JAKIMI PROBLEMAMI SIĘ DZISIEJSZA MŁODZIEŻ BORYKA I METODY ICH ROZWIĄZYWANIA

Chiara Iacono Manno_WHAT PROBLEMS YOUNG PEOPLE ARE FACING TODAY AND HOW TO SOLVE THEMCoraz częściej słyszymy o dzisiejszej młodzieży jako o „zagubionym pokoleniu”. Nastolatek staje w obliczu kryzysu tożsamości, który sprawia, że nie odczuwa żadnej wartości. Dość często nie wie jak poradzić sobie z problemami, nie ma doświadczenia w walce ze stresem. Dojrzewa zatem na osobę z niską samooceną, brakiem poczucia własnej wartości oraz w stanie niepewności.

Nastolatek może spróbować tłumić uczucia, przenosząc je na inną osobę, szukając ujścia negatywnych emocji poprzez agresję i zastraszanie. Warto zrobić wszystko, by nie dopuścić do wystąpienia takiego zachowania. Dlatego nastolatki potrzebują odpowiednich wskazówek i rad, w przeciwnym razie mogą wpaść w pułapkę destrukcyjnych zachowań lub odwrotnie, stać się łatwym celem do zastraszania.

Co więcej, pojęcie właściwej dyscypliny, jakie było za czasów naszych dziadków- znika w nowym pokoleniu. Dzisiejsza młodzież nie jest przyzwyczajona do posłuszeństwa, uważa, że może przekraczać reguły i robić to, co chce. W celu poprawienia sytuacji dorośli próbują stać się przyjaciółmi dla „trudnych” nastolatków, nie karają za żadne przewinienie, stosują jasne zasady w relacjach. Ta nieco luźna postawa może zwiększyć poczucie buntu u nastolatków.

Muaythai, w odniesieniu do tych problemów, to jeden z najbardziej odpowiednich sportów, aby wspierać młodych ludzi w rozwoju i budowaniu tożsamości, nauczyć ich dyscypliny i szacunku. Jest to pradawna sztuka walki, która wymaga wielkiego poświęcenia i bardzo ciężkich treningów. W trakcie nauki nastolatków trenerzy powinni pamiętać, by przedstawić ten sport bardziej jako grę niż szkolenie, skupiając uwagę na zasadach, szacunku i zabawie. Wszystkie techniki, kopnięcia, chwyty muszą być pokazane jako zabawa, w której liczy się przede wszystkim przestrzeganie reguł i szacunek do przeciwnika. W tym sporcie nastolatek nigdy nie jest sam, ćwiczy w grupie prowadzonej przez swojego trenera. W ten sposób każdy bierze udział w relacjach społecznych, każdy nastolatek jest wprowadzany w świat, w którym relacje międzyludzki są fundamentalne.

Muaythai pomaga młodym ludziom wzmocnić swoją osobowość. Nastolatek, który odczuwa swoją wartość, jest pewny siebie, zaczyna rozwijać prawidłowe relacje z rówieśnikami.

Poprzez grę, w walce, nastolatek zostawia niepewność, zaczyna rozwijać zrównoważoną osobowość, zaczyna w pełni wykorzystywać cały swój potencjał, zna granice i przestrzega zasad, pracuje nad zwiększeniem samooceny poprzez zdrową rywalizację.

Muaythai przynosi korzyści nie tylko ze strony fizycznej, ale i duchownej, uczy szacunku do trenera, rodziców i kolegów, umacnia osobowość i poczucie własnej wartości. Muaythai nie stymuluje przemocy, ale prowadzi do świadomości niebezpieczeństwa oraz kontroli agresji.