MONGKON

Tradycje Muaythai. Wai Khru

Jednym z tradycyjnych atrybutów boksu tajskiego jest Mongkon – specjalna opaska na głowę, w której zawodnik wchodzi na ring i wykonuje taniec Wai Khru Ram Muay.

Mongkon – składa się ze 108 (sakralna buddyjska liczba) nici połączonych między sobą. Opaska o grubości palca zakrzywiona jest w koło o średnicy ludzkiej głowy. Końce Mongkonu są związane w warkocz, na końcach którego umieszczone są magiczne symbole i znaki. Mongkon jest noszony tylko przed walką podczas tańca Wai Khru Ram Muay. Następnie trener wypowiada krótką modlitwę i ściąga Mongkon z głowy zawodnika, by odwiesić go na narożniku ringu.

Mongkon jest świętym przedmiotem i często jest własnością nauczyciela i szkoły. W Tajlandii każda szkoła boksu ma własny Mongkon, który przechodzi z pokolenia na pokolenie, co pozwala widzowi określić, do której miejscowości lub regionu należy bokser.

Tajowie szczerze wierzą, że Mongkon ma magiczną moc i traktują je z wielkim szacunkiem. Utrata świętej opaski grozi wielkiej biedzie dla jego właściciela.