WAI KHRU RAM MUAY

Tradycje Muaythai. Wai Khru

Jeżeli choć raz w życiu oglądaliście walki Muaythai, to napewno wiecie, że na początku każdej walki zawodnicy wykonują rytualny taniec. Dla zwykłych widzów to może wydać się dziwne lub nudzące, ale ten taniec ma wielkie znaczenie dla tych, którzy uprawiają Muaythai. Nazywa się Wai Khru Ram Muay i jest wykonywany pod tradycyjną muzykę „Sarama”.

Dosłownie Wai Khru można przetłumaczyć jako „szacunek dla nauczyciela”, ponieważ „wai” to tradycyjne tajskie powitanie – ukłon głowy ze złożonymi dłońmi, a „khru” – nauczyciel. „Ram” jest tłumaczone jako „taniec”, a „muay” walka.

Wai Khru jest to zwyczaj oddawania szacunku nauczycielom, ale także pewnego rodzaju modlitwa przed walką. Poza tym taniec niesie drugorzędną rolę – pozwala on zawodnikom psychologicznie przygotować się do walki. Stanowi także formę rozgrzewki.

Wai Khru jest święte dla tajskiej kultury. W Tajlandii każda szkoła boksu ma swój unikalny taniec, więc kiedy zawodnik wykonuje Wai Khru, można wydedukować do której ze szkół należy.

Przed występem Wai Khru, zawodnik ubiera tradycyjne opaski, na głowę Mongkon oraz na ręce Prajioud. Są to amulety, pobłogosławione przez buddyjskich mnichów, którzy wierzą w zwycięstwo i chronią zawodnika na ringu. Uważa się, że Mongkon nie może zostać odłożony na ziemię, bo straci swoje właściwości ochronne.

Przed wejściem do ringu zawodnik „pieczętuje” go, blokuje negatywne siły i duchy. Następnie przechodzi w koło wzdłuż lin ringu, przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara, wypowiadając modlitwę w każdym rogu ringu. Podczas przechodzenia od narożnika do narożnika prawa ręka jest zawsze na linie ringu, a lewa ręka jest podniesiona do twarzy. Po przejściu koła zaczyna się taniec. Tradycyjny taniec może trwać do pięciu minut, ale na zawodach zwykle wykonywane są skrócone wersje.

Wai Khru Ram Muay to bardzo znaczący rytuał, który jest częścią boksu tajskiego od wielu stuleci. Wykonywanie tańca jest pokazaniem szacunku tradycji i szansą na zachowanie autentyczności starożytnej sztuki walki.

 

Źródło: World Muaythai Council (WMC), International Federation of Muaythai Amateur (IFMA)
http://www.wmcmuaythai.org/
http://www.ifmamuaythai.org/